Cutting Up A Pineapple

We used to buy our pineapple already cut up in tubs at Sam’s Club. Buying a pineapple and cutting it up myself saves about $5 per pineapple. I feel like I have a pretty good system down now with little waste. Just remember, this is coming from someone in North Dakota so I’m sure there’s room for improvement! But maybe this will help someone else try to cut one up.

pineapple9

Advertisements